ELULUGU Eng | Est | Rus

 

Duff Tap stuudio asutaja ja juhataja – Aleksandr Ivaškevitš

Aleksandr Ivaškevitš on Vene Draamateatri näitleja, stepptantsija, koreograaf ja „Duff Tap Studio” pedagoog (õpetas Ameerikas, Austrias, Rootsis, Soomes, Suurbritannias ja Venemaal). Esimesed sammud ja stepilöögid tegi Aleksandr tõtt öelda iseseisvalt, keegi ei näidanud talle, kuidas peaks või kuidas on õige. Ta tantsis nagu suutis ja tunnetas: polnud tehnikat, oli vaid tohutu soov tantsida, mis tõusis hinge sügavusest; Aleksandr oli kindel, et stepp on see, millega ta tegeleda tahab. Tol ajal oli Aleksandr 28. aastane, vanus, millal peaks olema juba hilja midagi nullist alustada, kuid see ei peatanud teda, sest ta oli kindla eesmärgiga ning visa. Stepiga tegelemine sai Aleksandri jaoks uueks filosoofiaks.

„Stepp on vabadus, sest selles tantsus olen ma ise peremees, see on halvast energiast vabanemine ja hea energia kogunemine”, räägib Aleksandr ühes oma arvukatest intervjuudest. 1982. aastal lõpetas Aleksandr Kunstiteatri instituudi Harkovis (Ukrainas) ja paralleelselt instituudis õppimisega töötas 1980. aastast 1982. aastani Vene teatris Harkovis. Seejärel töötas ühe aasta Harkovis Rahvateatris, ühe aasta Balti Sõjalaevastiku teatris Liepajas (Lätis), Kaliningradi teatris (Venemaal); 1985. aastast, seega juba 20 aastat, elab ja töötab Aleksandr Tallinnas ja on Eesti Riikliku Vene Draamateatri üks juhtivatest näitlejatest.

1988. aastal kohtus Aleksandr Moskvas Juri Gussakoviga, tantsijaga legendaarsest vendade Gusakovide duetist (film „Karnevaliöö”). Just siis õppis Aleksandr 10 esimest stepi pealiigutust. Enne seda tantsis ta rohkem intuitiivselt. Aleksandr jätkas selle tantsukunstiliigi õppimist iseseisvalt. 1991. aastal lavastas Oleg Fedotkin (Moskva) tema jaoks esimene tantsunumbri. Pärast seda, kui 1992. aastal tuli Eestisse American Tap Dance Orchestra tantsurühm, kutsuti Aleksandrit sellesse rühma steptantsukooli, kus ta jätkas õppimist ja süvendas stepptantsu oskusi.

Pärast tagasitulekut avas ta „Duff Tap Studio”, mille rajajaks, juhendajaks ja koreograafiks ta ka on. Ühtlasi õpetas Aleksandr stepptantsu, lavaliikumist ja vehklemist Eesti Riiklikus Muusikaakadeemias lavakunsti osakonnas; samuti õpetas Vene Draamateatri teatristuudios.
1996-1997. aastani töötas ta Ameerika Kunsti-, Tantsu-, Muusika-, ja Spordiakadeemias New-Yorgis; tõstis oma kvalifikatsiooni Broadway Tantsukeskuses. Praegu on Aleksandr hõivatud uute etenduste ettevalmistamisega teatris, samuti osaleb ta ka selle aasta tavarepertuaari etendustes. Peale selle veedab Aleksandr väga palju aega oma Stuudios, kasvatades oma õpilasi ja valmistudes kontsertideks ning esinemisteks.

Samas ühendab Aleksandr endas loomingulist isiku, pedagoogi, juhatajat, produtsenti ja ka kunstniku. Rääkides temast kui vägagi andekast tegevusrohkest kunstisfääri inimesest, ei saa suhtuda tema tegevusse ainult kui tantsija või näitleja rolli. Need tema loomingu kaks joont ei voola paralleelselt tema elus, vaid põimuvad tihedalt ühte tervikusse. See avab meile, kui tema vaatajatele, haruldase energiat omava ja aktiivse inimese talendi uued tahud: virtuoosse tantsija ja suurepärane draamanäitleja.