MEEDIA Eng | Est | Rus
"Eesti Päevaleht" 19.05.01

 

Aleksandr Ivaškevitšil ja tema õpetajal oma keel

"Kui palju olen ma unistanud Barbarat jälle Eestisse kutsuda, ja nüüd on see käes!" õhkab Vene Draamateatri ja aasta parim meesnäitleja Aleksandr Ivaškevitš. Barbara Duffy on tema stepptantsuõpetaja, kelle auks on Aleksandr isegi oma kooli nimetanud.

"Ma olen Aleksandri üle nii uhke!" ei varja ka Barbara emotsioone. Sest üheksa aastat tagasi, kui ta esimest korda Eestis käis, oli Aleksandr alles algaja. "Nüüd on see, mida ta teeb, väga-väga heal tasemel!"

Pikim ja parim tantsija
New Yorgi stepptantsija ja treener Barbara Duffy sattus Eestisse 1992. aastal, kui töötas American Tap Dance Orchestras, mida juhib stepptantsukuulsus Brenda Buffalino. "Ameerika valitsus saatis meid tuurile, et viiksime ameerika kultuuri, mille osa on ka stepptants, Türki, Küprosele, Poolasse, Lätti ja Eestisse," räägib Barbara, kellele selliste riikide olemasolu nagu Eesti ja Läti tuli tollal suure üllatusena. "Meistriklassis tutvusingi Aleksandriga. Märkasin teda kohe, ta oli kõigist teistest pikem," naerab Barbara, "märkasin sedagi, et ta tantsis kõige paremini." Barbara juttu võib uskuda, sest teda peetakse USAs väga hinnatud tantsuõpetajaks. Muide, Barbara on tantsinud isegi president Clintonile ning ühes telesõus ka koos maailmakuulsa näitleja Gregory Hinesiga.

"Shi-digidi-da!"
"Pärast meistriklassi väikesel peol sattusime vestlema," jätkab Barbara, "ehkki Aleksandr ei osanud siis sõnagi inglise keelt." Keegi tõlkis. Kuid ega stepptantsijatel polegi keeli eriti vaja osata, sest neil on oma keel - scat.
"Shi-digidi-da," ütleb Barbara, "Shi-digidi-da!"
"Pap-paaba-digidigi-dagadigi-da," vastab Aleksandr.
"Meil pole vaja tunda üksteise keelt, üksteise kultuuri ega ajalugu," selgitab Barbara, "sest meil on rütm ja meloodia. Ma ei olnud kunagi varem kohanud sellist inimest nagu Aleksandr. Ta suhtus steppi erakordselt kirglikult - tahtis seda väga õppida, mis siis, et oli tavalise tantsuõpilase jaoks liiga vana - ta alustas alles 28aastasena," räägib Barbara, kes tegi esimesi stepptantsusamme juba 6aastase plikana Bostonis. "Ja mis peamine - ta tahtis tantsides teha muusikat."

Barbara õpetus läheb verre
Barbara kutsus Aleksandri New Yorki, et teda tasuta õpetada. "Ta on õpetajaande saanud Jumalalt," on Aleksandr veendunud. Ja tema juba aastaid tegutsev Duff Tap Studio on oma nime saanud just tänu Barbara Duffyle. "Ta õpetab nii, et see õpetus läheb verre. Ning peale tantsuoskuste tunnetasin, et mul läheb palju kergemaks ka draamalaval näideldes. Tema tantsutundides õppisin ka Ameerikat tundma - inimesi, muusikat, New Yorki." Barbara on oma ameti üle väga õnnelik: "No mis saab olla parem kui reisida mööda ilma ja õpetada stepptantsu, esineda, kohtuda imetlusväärsete inimestega," pilgutab ta Aleksandrile silma.


"Aleksandr Ivaškevitš esitleb" täna õhtul Vene draamateatris
"Minu arvates on see väga tähtis sündmus kõigile stepp-tantsu sõpradele, sest oleme selleks valmistunud terve aasta. Minule on see oluline ka selle-pärast, et tahan inimesi odavast popmuusikast ja -kunstist veidi eemale tõmmata, tuua neid millegi tõeliselt eheda juurde. Stepp on ju terve filosoofia, terve kultuur," ütleb Aleksandr. "Aleksandr Ivaškevitš esitleb" toimub juba kuuendat aastat järjest. "Kui ma kirjutaksin lihtsalt dzäss või tants, ei ütle see publikule midagi. Ivaškevitši nimega aga seondub paljudele just stepptants," selgitab ta nimevalikut. Peale Aleksandri ja Barbara esinevad Duff Tap Studio õpilased. Muusikat teevad Jevgeni Gimer (klaver, Soome), Toivo Unt (kontrabass), Aivar Vassiljev (löökriistad) ja Lembit Saarsalu (saksofon). Laulab trio Romanss, mille koosseisu kuulub ka Aleksandr Ivaškevitš. "See on õhtu, kus ei saa lihtsalt puhata, vaid lausa lõõgastuda," lubab Aleksandr, kes kavatseb kindlasti ka koos Barbaraga improviseerida. Kes lunastab kell 19 algavale üritusele pisut kallima pileti, saab osa Monte Carlo kasiinos peetavast dzässiõhtust suupistelaua ja veiniga.